1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 17 kwietnia 2023 r.

Zjawisko overtourism’u w Karkonoskim Parku Narodowym

W 2022 roku dr Mateusz Rogowski i członkowie Sekcji Turystyki i Rekreacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów prowadzili badania ankietowe pośród turystów i mieszkańców na temat doświadczania zjawiska „overtourismu” w Karkonoszach. Badania prowadzono w okresie letnim w terenie oraz za pośrednictwem ankiety opublikowanej na fanpejdżu Karkonoskiego Parku Narodowego, w ramach grantu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.
Zjawisko „overtourismu” polega na dużym nagromadzeniem turystów w jednym miejscu i czasie, co powoduje negatywny wpływ na przyrodę, lokalną społeczność i gospodarkę oraz samych turystów.
Zamieszczone grafiki przedstawiają wstępne wnioski i zarys wyników m. in. na takie pytania jak:
– Jak wielu jest turystów w Karkonoszach i jakie to powoduje problemy?
– Gdzie jest najwięcej turystów w KPN w opinii samych turtystów i mieszkańców?
– Jakie problemy powoduje tłok w górach?
– Co sami mieszkańcy i turyści proponują, by przeciwdziałać uciążliwościom związanym z dużą liczbą turystów w niektórych miejscach?
– Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom dużego ruchu turystycznego bez wprowadzania limitów i ograniczeń
– Co sami mieszkańcy sądzą o liczbie turystów w Karkonoszach? Czy jest tych turystów zbyt wielu, a jeśli tak, to czy zawsze? Jakie powoduje to problemy i niedogodności?