1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 13 sierpnia 2024 r.

Laureaci nagrody „Wielkopolska dla Planety 2030” w Singapurze

Trójka laureatów nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka „Wielkopolska dla Planety 2030”: dr Natalia Genstwa-Namysł (Wydział Ekonomiczny UPP), dr Łukasz Szał (WNGiG UAM), mgr Michał Sulik (Wydział Chemii UAM) uczestniczyła w dniach 1-6 sierpnia 2024 r. W kilku spotkaniach w Singapurze dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz sztucznej inteligencji.

Pierwsze z nich odbyło się w CREATE Tower na National Singapore University, gdzie młodzi naukowcy rozmawiali z dr Srilalitha Gopalakrishnan, Associate Director Research Future Cities Laboratory Global oraz dr Karoliną Mintą (post-doc na NSU) na tematy związane z urbanistyką, planowaniem długoterminowym i zrównoważonym rozwojem, a także wykorzystaniem sztucznej inteligencji do rehabilitacji osób po chorobach neurologicznych.

Następnie laureaci udali się do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej gdzie odbyli spotkanie z II sekretarzem Wojciechem Wątłym oraz funkcjonariusz dyplomacji publicznej  Anną Szumańską- Teodorczyk, dotyczące współpracy naukowej i gospodarczej (ze szczególnym uwzględnieniem rynku usług) pomiędzy oboma państwami.

Dzięki uprzejmości dr Corinny Chong Dyrektora Wydziału Brandingu i Zrównoważonego Rozwoju na Singapore University of Technology and Design, laureaci mieli przyjemność nie tylko poznać organizację kampusu akademickiego i współpracę między firmą Dyson a studentami i akademikami, ale także dzięki dr Harveyowi Neo poznać najnowsze badania z zakresu koneksji człowieka z naturą, inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz dzięki profesorowi Soujanya Poria poznać szereg projektów realizowanych na Uniwersytecie dotyczących wykorzystania AI w różnorodnych dziedzinach nauki i programom komunikacji przyszłości.

Nie brakowało także spotkań dotyczących wykorzystania nowych technologii w praktyce, czego przykładem była wizyta w Start-upie Global Enviro, zajmującego się ponownym wykorzystaniem opon samochodowych przy użyciu technologii wykorzystującej indukcję pirolizy plazmy do przetwarzania opon w węgiel lub okruchy gumy gotowe do ponownego wykorzystania w produkcji opon. Laureaci mogli obejrzeć proces recyklingu od środka dzięki uprzejmości założyciela i CEO firmy Thomasa Lina oraz dyrektora operacyjnego Tiong Heng Lionga.

Ostatnie ze spotkań dotyczyło wykorzystania sztucznej inteligencji w nauce i technologii oraz różnorodnych projektów prowadzonych przez National AI Singapore w zakresie Zrównoważonego Rozwoju i Narodowej Strategii dla Sztucznej inteligencji w Singapurze prowadzonej przez Dr Sintię Teddy-Ang – dyrektor National AI Strategy oraz dyrektor ds. Programów strategicznych i synergicznych w Biurze Starszego Zastępcy Prezydenta i Prorektora National University of Singapore.

Na wyjeździe nie zabrakło także czasu na poznanie najważniejszych walorów kulturalnych, miastotwórczych, historycznych i turystycznych miasta-Państwa Singapur.