Studia na kierunku Turystyka i Rekreacja

Accessible tourism for disabled people - ankieta

Prosimy o wzięcie udziału w badaniu "Accessible tourism for disabled people" i wypełnienie ankiety, której celem jest pozyskanie informacji odnośnie opinii na temat istotnych zagadnień związanych z ułatwieniami w turystyce dla osób niepełnosprawnych.
Ankieta jest anonimowa a jej wyniki wykorzystane zostaną wyłącznie do celów badań naukowych, prowadzonych w ZCTiR.
Badanie prowadzone jest w języku angielskim.

Formularz ankiety dostępny jest online: Ankieta "Accessible tourism for disabled people".


VI Rajd Uniwersytecki

Rajd Uniwersytecki










Zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie Rajdu Uniwersyteckiego, będącego częścią Wielkiej Majówki!
Impreza jest skierowana zarówno do wszystkich naszych studentów, ale także do absolwentów jak i pracowników uczelni wraz z rodzinami. Gwarantujemy dobrą zabawę dla każdego, nie zależnie od wieku.

Rajd odbędzie się 31 maja 2014 roku. Start o godzinie 8:30 na Placu Mickiewicza, meta natomiast w stacji ekologicznej w Jeziorach w Wielkopolskim Parku Narodowym.

Do udziału zapraszamy drużyny liczące od 2 do 5 osób. Koszt uczestnictwa to 10 zł od osoby. Każdy otrzyma pakiet startowy, mapę i ciepły poczęstunek na mecie, a na zwycięzcow czekać będą atrakcyjne nagrody.

Na zgłoszenia czekamy do 28 maja. Można je nadsyłać na adres rajd@amu.edu.pl

Więcej na oficjalnej stronie Rajdu: www.rajd.amu.edu.pl.


Praktyki w Art Stations Foundation

Informujemy o możliwości zdobycia ciekawego doświadczenia poprzez udział w praktykach organizowanych przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, podczas pracy w trakcie festiwalu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie w Poznaniu.
Okres pracy to koniec czerwca i początek lipca.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt z panią dr Anną Przybylską.

Więcej o ASF na: Stronie głównej Art Stations Foundation.


Turystyka i Rekreacja na UAM znów wśród najlepszych

ranking szkół wyższych Czasopismo branzowe Wiadomości Turystyczne jak co roku w wtdaniu specjalnym opublikowało ranking szkół wyższych, kształcących studentów w zakresie turystyki. Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazła się gronie najlepszych.

W rankingu na rok 2014 nasz kierunek zajął trzecie miejsce w kategorii uczelni wyższych o profilu akademickim, dzieląc podium z innymi uczelniami o najlepszych standardach nauczania.

Redakcja Wiadomości Turystycznych oraz kapituła konkursu złożona z przedstawicieli renomowanych ośrodków akademickich przygotowując ranking brały pod uwagę takie kryteria jak m.in.: kształcenie językowe, zajęcia i ćwiczenia praktyczne (w tym zagraniczne), liczbe zajęć prowadzonych przez praktyków oraz potencjał naukowy kadry (w tym jej dorobek badawczy i liczbę realizowanych grantów). Nowością była ocena warunków studiowania, w tym wyposażenie w laboratoria komputerowe, współpraca zagraniczna czy wielkość grup w ktorych odbywają się zajęcia. Doceniono również aktywość studenckich kół naukowych.

Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do tego kolejnego już sukcesu, w tym także wszystkim naszym studentom!

Więcej na temat rankingu szkół wyższych na rok 2014 można znaleźć w najnowszym specjalnym wydaniu Wiadomości Turystycznych.


Dni Turystyki 2014

dni turystyki na wngig Chcielibyśmy zaprosić serdecznie entuzjastów odkrywania świata i pasjonatów dalekich wypraw do udziału w kolejnej odsłonie festiwalu podróżniczego Dni Turystyki, organizowanego przez studentów Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W tym roku odbędzie się już dwunasta edycja tej corocznej imprezy. Gwarantujemy wiele ciekawych wystąpień, fascynujące konkursy z nagrodami, spotkania ze znanymi podróżnikami, ale przede wszystkim dobrą zabawę i możliwość odkrycia kolejnych zakątków naszego świata.

Tegoroczne Dni Turystyki odbędą się 7 - 8 kwietnia, jak zawsze na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Szczegółowe informacje na temat sal, w których będą miały miejsce spotkania znajdziecie na stronie festiwalu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

Więcej na oficjalnej stronie festiwalu:
www.dniturystyki.pl


Adrenalina. Granice: turystyka a sport - program wydarzenia

Zapraszamy do zapoznania się z programem sympozjum naukowego "Adrenalina. Granice: turystyka a sport", które odbędzie się w czwartek, 23 stycznia 2014r., o godzinie 10:00, na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, ul. Dzięgielowa 27 Poznań.
Wskazówki odnośnie dojazdu na WNGiG można znaleźć w zakładce Kontakt.

Patronat nad wydarzeniem objął dziekan WNGiG prof. dr hab. Leszek Kasprzak.

Grupy zorganizowane prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres mailowy: sgb@amu.edu.pl
Udział indywidualny nie wymaga rejestracji.

Program sympozjum


Adrenalina. Granice: turystyka a sport

Koło Naukowe Studencka Grupa Badawcza (SGB) przy Zakładzie Centrum Turystyki i Rekreacji zaprasza na sympozjum naukowe „Adrenalina. Granice: turystyka a sport”, którego celem jest próba wytyczenia przestrzeni granicznej pomiędzy turystą a sportowcem podczas uprawniania szeregu aktywności, w tym turystyki kwalifikowanej i tak zwanych sportów ekstremalnych.

Sympozjum odbędzie się w czwartek, 23 stycznia 2014r., o godzinie 10:00, na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, ul. Dzięgielowa 27 Poznań.

Serdecznie zapraszamy!

Sekretariat ZCTiR w okresie zjazdów studenckich

Przypominamy, że w czasie zjazdów studentów studiów niestacjonarnych kierunku Turystyka i Rekreacja sekretariat ZCTiR czynny jest w soboty, w godzinach od 8:00 do 14:00.
Oczywiście w sprawach związanych ze studiami zaocznymi można również kontaktować się w pozostałe dni tygodnia.


Konkurs prac magisterskich i doktorskich

Konkurs prac magisterskich Ruszyła 10. edycja konkursu prac magisterskich i doktorskich organizowanego przez Urząd Miasta Poznania.

Do konkursu mogą zostać zgłoszone prace magisterskie z dowolnej dziedziny, które tematycznie związane są z miastem Poznaniem, lub mogą przedstawiać rozwiązania do wykorzystania w mieście. Oczywiście prace obejmujące zagadnienia z zakresu turystyki są również mile widziane!

Zgłoszenia nadsyłać można do dnia 15 listopada, do Wydziału Rozwoju Miasta za pomocą formularza dostępnego na stronach UMP.

Konkurs organizowany jest corocznie i już nieraz absolwenci kierunku Turystyka i Rekreacja zostali w nim wyróżnieni. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Szczegóły konkursu oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania.


Noc Naukowców na WNGiG

Noc Naukowców Za nami kolejna Noc Naukowców, czyli jedyna taka noc w Europie, podczas której uniwersytety otwierają swoje drzwi przed wszystkimi żądnymi nowej wiedzy i informacji. Tego dnia podobne imprezy odbyły się na całym kontynencie, wszystkie pod wspólnym hasłem popularyzacji nauki w atmosferze zabawy.

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM również przygotował bogatą ofertę wykładów oraz warsztatów, w tym z udziałem studentów Turystyki i Rekreacji oraz pracowników Zakładu Centrum Turystyki i Rekreacji.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, mamy nadzieję że podobało się wszystkim naszym gościom, zarówno tym co mieli 5 jak i 105 lat i zapraszamy za rok!














Targi Turystyczne Tour-Salon 2013

Dodatkowa rekrutacja na studia Wszystkich naszych studentów zachęcamy do udziału w tegorocznej odsłonie targów turystycznych Tour Salon 2013, organizowanych jak zawsze na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Impreza odbędzie się w dniach 17-19 października.

W programie między innymi: XXI Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej, festiwal "Śladami Marzeń" oraz spotkania z podróżnikami. Do tego jak co roku prezentacja setek atrakcyjnych destynacji turystycznych.

Profesjonalistów jak i osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w branży turystycznej z pewnością zainteresują liczne warsztaty i szkolenia (zarówno zamknięte jak i otwarte) w tym Travel 2.0 oraz warsztaty na temat SPA & Wellnes.

Więcej informacji oraz szczegółowy program znaleźć można na stronie internetowej: www.tour-salon.pl


Rekrutacja na studia Turystyka i Rekreacja

Indeksy studentów Nabór na studia na kierunku Turystyka i Rekreacja na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu trwa już od 1 czerwca, zarówno na studia licencjackie jak i magisterskie oraz dzienne i zaoczne.

Wszystkich chętnych do studiowania na naszym kierunku po maturze zapraszamy do skorzystania z internetowego systemu rekrutacji oraz do zapoznania się z krótką instrukcją, która przybliży Wam całą procedurę i wyjaśni jakie dokumenty są potrzebne.

Przypominamy też, że od tego roku akademickiego opłata na pierwszym roku studiów zaocznych licencjackich i magisterskich wynosi jedynie 1900zł za semestr, z możliwością rozłożenia na raty!

Składanie podań na studia magisterskie potrwa do 15 lipca, a w okolicach 17 lipca odbędą się rozmowy kwalifikacyjne.


Konferencja "Turystyka Dostępna" - Relacja

Konferencja naukowa Turystyka Dostępna
22 maja na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych odbyła się konferencja naukowo-branżowa pt. "Turystyka Dostępna" zorganizowana przez Zakład Centrum Turystyki i Rekreacji. Tematyka poświęcona była problemom dostępności turystyki dla osób, które z różnych przyczyn napotykają na utrudniania w turystycznych wyjazdach. Wiele wystąpień poruszało kwestie turystyki osób niepełnosprawnych. Szególnie cenne były wypowiedzi przedstawicieli środowiska osób niepełnosprawnych. Przedstawione zostały m.in. różne spojrzenia na turystykę osób poruszających się na wózkach, dotyczące barier. Zwrócono uwagę także na potrzeby niesłyszących turystów w zakresie przekazywania informacji oraz zasady organizacji wyjazdów dla niewidomych dzieci.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją z wydarzenia oraz pełną galerią fotografii
Czytaj więcej na temat konferencji "Turystyka Dostępna"





Wyprawa do serca Syberii

W ramach współpracy międzynarodowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Państwowego Uniwersytetu w Irkucku dr hab. Alina Zajadacz i dr Ilona Potocka odwiedziły w dniach 22.04 – 5.05.2013 r. Katedrę Turystyki na Wydziale Usług i Reklamy. Podczas wizyty przedstawiliśmy wykłady przybliżające walory turystyczne Polski oraz koncepcję turystyki dostępnej i postrzeganie turystycznego krajobrazu.

Mieliśmy okazję zwiedzić Irkuck – miasto cechujące się dużym zróżnicowaniem architektonicznym (liczne drewniane domy „koronkowe” spotykają się z nowoczesną architekturą) i kulturowym (świątynie muzułmańskie, katolickie, prawosławne i żydowskie funkcjonujące obok siebie). Duże wrażenie robi szeroka prawie na kilometr rzeka Angara, która jako jedyna wypływa z Bajkału, meandruje przez miasto, a uchodzi do Jeniseju.

Bajkał (Błękitne oko Syberii) podziwialiśmy z okien Krugobajkałki – dawnego fragmentu Kolei Transsyberyjskiej, biegnącej bezpośrednio nad brzegiem jeziora, a także podczas wyprawy do bazy Uniwersytetu Irkuckiego w Sarmie – miejscowości położonej w środkowo-zachodniej części Bajkału nad brzegiem Małego Morza (część Bajkału oddzielona od głównego zbiornika dużą wyspą Olchon).

Niezapomniane przeżycia związane są również z sentymentalną wizytą w Wierszynie, która nazywana jest polską wsią na Syberii. Polacy przybyli tu na początku XX wieku, założyli wieś, w której żyją do dziś ich potomkowie (czwarte i piąte pokolenie) kultywując polskie tradycje.

Dziękujemy naszym przyjaciołom z Irkucka oraz zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z wyprawy
Galeria zdjęć z wyprawy nad Bajkał


Konferencja "Turystyka Dostępna"

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowo-branżowej TURYSTYKA DOSTĘPNA, organizowanej przez Zakład Centrum Turystyki i Rekreacji, która odbędzie się 22 maja 2013 roku na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych w Poznaniu.

Celem konferencji jest prezentacja wyników badań oraz doświadczeń dotyczących dostępności zarówno przestrzeni, obiektów, jak i usług turystycznych dla osób niepełnosprawnych. Istotnym celem konferencji jest także dyskusja wokół problemów dostępności turystyki w gronie teoretyków, praktyków (reprezentujacych branżę turystyczną) oraz przedstawicieli niepełnosprawnych turystów.

Patronat nad wydarzeniem objął J.M. prof. dr hab. Bronisław Marciniak Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Program konferencji i informacje o wydarzeniu
Plakat konferencyjny
 22 maja 2013r.
 Collegium Geographicum
 ul. Dzięgielowa 27
 61-680 Poznań
 Sala nr 21


V Rajd Uniwersytecki - Poznań -> Gniezno

Rajd Uniwersytecki UAM 2013

Zapraszamy do udziału w piątym już Rajdzie Uniwersyteckim organizowanym w ramach Wielkiej Majówki UAM. W tym roku trasa poprowadzi Was z Poznania do Gniezna, przez lasy, pola i malownicze wsie. Na mecie jak co roku czekać będzie grill, zabawa i nagrody dla najlepszych drużyn!

Do wyboru trasy: piesza, rowerowa i samochodowa - każda dostosowana długością i stopniem trudności do danego środka transportu.
Koszt uczestnictwa 10zł/osoby
Zgłoszenia grup 2-5 osobowych do 22 maja na adres

Więcej informacji na stronie internetowej rajdu
oraz na stronie wydarzenia na facebooku


Wręczenie nominacji profesorskich

W poniedziałek 6 maja prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył nominacje profesorskie 51 przedstawicielom nauki i nauczycielom akademickim. Wśród uhonorowanych znalazł się prof. Zygmunt Młynarczyk - kierownik Zakładu Centrum Turystyki i Rekreacji.
Serdecznie gratulujemy!


Konkurs prac magisterskich z zakresu turystyki

Ruszyła trzecia edycja konkursuo nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego za najlepszą pracę magisterską z zakresu turystyki.
Celem konkursu jest wyróżnienie i uhonorowanie najzdolniejszych studentów, stymulowanie zainteresowania turystyką i pogłębienie wiedzy o turystyce w wielkopolsce. Do konkursu można zgłaszać prace związane tematycznie z woj. wielkopolskim, obronione w latach 2011 - 2013.
Termin nadsyłania prac wraz z dokumentacją: 2 września 2013 r.
Do wygrania atrakcyjne nagrody finansowe: 5000zł za I miejsce, 3000zł za II oraz 2000zł za miejsce III.

Więcej informacji na:
Wielkopolska Travel
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Zachęcamy do udzialu wszystkich obecnych studentów, jak i osoby które już ukończyły studia.


XI Dni Turystyki: 15 - 17 kwietnia 2013

dni turystyki na wngig Już 15 kwietnia - rozpocznie się XI edycja festiwalu podróżniczego Dni Turystyki. To już tradycja naszego Wydziału by co roku, wraz z grupą zaproszonych podróżników, odkrywać bliskie i odległe zakątki naszej planety.

Również i tym razem nie zabraknie fascynujących opowieści: od Syberii po Brazylię i od Gruzji po Australię. Specjalnymi gośćmi tegorocznych Dni Turystyki będą Marcin Meller i Anna Dziewit-Meller, którzy opowiedzą o swojej wyprawie do Gruzji. Naszymi gośćmi będą również m.in. Andrzej Brandt i Kasia Gądek, Paweł Kilen, Bartolomeo Koczenasz, Joachim Czerniak oraz Ireneusz Szpot.
Będzie można również porozmawiać z osobami, które kończyly studia na naszym wydziale i dowiedzieć się jak pokierować swoją karierą.

W poniedziałek 15 kwietnia startujemy już o 12:00, a koniec przewidziany jest na 22:00. Wtorkowe (16.04.) i środowe (17.04.) pokazy rozpoczną się o 16:00 i potrwają do 22:00.
Szczegółowy plan IX Dni Turystyki można znaleźć pod tym adresem

Jak co roku zapraszamy również do udziału w warsztatach towarzyszących imprezie oraz odwiedzenia naszego sklepiku, z jedynymi w swoim rodzaju turystycznymi gadżetami. W międzyczasie odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego - do wygrania atrakcyjne nagrody.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest całkowicie bezpłatny. Do udziału zapraszamy każdego miłośnika podróży, bez względu na wiek! Wystarczy odrobina wolnego czasu i spora dawka optymizmu. Dojazd na Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych możliwy jest autobusami linii 98 i 87 (od strony ul. Dzięgielowej) lub 67 i 911 (od strony ul. Naramowickiej). Przed budynkiem znajduje się spory parking z możliwością parkowania autokaru.

Więcej informacji na stronie www.dniturystyki.pl


Z życia Uniwersytetu

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka programu "Z życia uniwersytetu". Poza relacją z targów edukacyjnych i uroczystości przyznania stypendiów rektora, można zapoznać się z relacją z konferencji pt. "Nowe Kierunki Badań w Naukach Grograficznych i Rozwój Turystyki w Regionie Pilskim" zorganizowanej przez Zakład Centrum Turystyki i Rekreacji w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Pile. Konferencja ta związana była z uruchomieniem od roku akademickiego 2013/14 kierunku studiów Turystyka i Rekreacja na ZOD w Pile.



Studia Turystyka i Rekreacja na UAM niezmiennie w czołówce!

wiadomoœci turystyczne Studia na kierunku Turystyka i Rekreacja na naszym Uniwersytecie cały czas są jednymi z najlepszych w kraju, co potwierdzają niezależne badania.

Według rankingu szkół wyższych kształcących na kierunku Turystyka i Rekreacja, opracowanego i opublikowanego w wydaniu specjalnym czasopisma branżowego Wiadomości Turystyczne, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został sklasyfikowany na drugim miejscu wœród uczelni publicznych oferujących studia na poziomie licencjackim i magisterskim.
Autorzy opracowania uwzględnili w nim między innymi dobrze przygotowany program nauczania, zdobywane na studiach umiejętności językowe oraz praktyczne, potencjał naukowy uczelni jak również warunki studiowania na wydziale.

Zapraszamy więc do studiowania na naszym kierunku - studiowania wśród najlepszych!
Rekrutacja na rok akademicki 2013/14 już wkrótce.
Pobierz raport w formacie PDF


Konferencja naukowa "Nowe Kierunki Badań w Naukach Grograficznych i Rozwoj Turystyki w Regionie Pilskim"

Dnia 11 marca 2013 roku w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym UAM w Pile odbędzie się konferencja naukowa "NOWE KIERUNKI BADAŃ W NAUKACH GEOGRAFICZNYCH I ROZWÓJ TURYSTYKI W REGIONIE PILSKIM", organizowana przez Zakład Centrum Turystyki i Rekreacji. Zaprezentowane zostaną najnowsze badania i studia w zakresie rozwoju turystyki, szczególnie w omawianym regionie.
Więcej informacji na stronie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UAM


Sympozjum Naukowe "Wielkopolski Sen Zimowy"

Koło Naukowe - Studencka Grupa Badawcza, działająca przy Zakładzie Centrum Turystyki i Rekreacji organizuje w dniu 13 kwietnia 2012 roku Sympozjum Naukowe w godzinach 10:00-14:00 (sala 21) pod hasłem "Wielkopolski Sen Zimowy", którego celem jest zbadanie sytuacji turystyki w Wielkopolsce w okresie zimowym. Poprzez spotkanie ludzi nauki, przedsiębiorców turystycznych, hotelarzy i młodzieży chcemy rozpocząć dyskusję o możliwościach naszego regionu i wspólnie dojść do konstruktywnych wniosków.


Rok turystyki rowerowej PTTK

turystyka rowerowa konferencja
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ogłosiło 2012 rok - Rokiem Turystyki Rowerowej, w ramach którego realizujem projekt Rowerem przez Polskę, który otrzymał wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Projekt przewiduje zorganizowanie ogólnopolskiej akcji "Bezpiecznie na rowerze" adresowanej do ogółu społeczeństwa oraz konkurs "Gmina przyjazna rowerzystom" adresowany do jednostek samorządowych, a także konkursy: "Turystyczna Rodzinka", plastyczny "Moja rodzina na rowerowym szlaku" i fotograficzny "Rowerzysta na szlaku".

Regulaminy konkursów można pobrać klikając w następujące linki:
Regulamin konkursu "Gmina przyjazna rowerzystom"
Regulamin konkursu "Turystyczna Rodzinka"
Regulamin konkursu plastycznego "Moja rodzina na rowerowym szlaku"
Regulamin konkursu fotograficznego "Rowerzysta na szlaku"

W ramach realizacji zadania PTTK chce promować wśród wielopokoleniowego społeczeństwa zagospodarowanie czasu wolnego i prozdrowotny styl życia, a także poznawanie walorów turystyczno-krajoznawczych kraju poprzez zdobywanie Kolarskiej Odznaki Turystycznej. Ponadto wydany zostanie poradnik dla początkujących rowerzystów "Wybieram rower", a dla rodzin przeprowadzone zostaną warsztaty "Mama, tata, rower i ja" (rodziny najaktywniejsze w konkursie Turystyczna rodzinka. Warsztaty odbęda się 31.08-2.09.).

Ważnym elementem zadania będzie międzynarodowa konferencja Turystyka rowerowa w zjednoczonej Europie z udziałem przedstawicieli UECT (Union Europeenne de Cyclotourisme - Europejski Związek Turystyki Rowerowej), której trwałym efektem będzie publikacja pokonferencyjna. Projekt zakończy w połowie listopada konferencja podsumowująca wszystkie działania, wystawa prac laureatów i wręczenie certyfikatów gminom przyjaznym rowerzystom.

Zachęcamy do włączenia się do poszczególnych działań. Więcej na stronie www.narowerze.pttk.pl